+380 (44) 495-04-05

Відповіді на поширені запитання

Оберіть будь ласка розділ, що вас цікавить

 • Ви можете звернутися до центру обслуговування будь-якого району у прийомні дні, де вам на місці роздрукують квитанцію. Адреси ЦО та графік роботи ЦО вказані у розділі «Центри обслуговування»;
 • Ви можете зареєструватися в особистому кабінеті та самостійно роздрукувати квитанцію;
 • Залишити повідомлення на сайті, в якому обов'язково потрібно вказати свою поштову адресу

У разі зміни власника квартири необхідно надати до центру обслуговування документи, що передбачені для укладення договору або внесення змін до нього.

Детальніше про це читайте у розділі «Укладання договорів».


У період відсутності централізованого гарячого водопостачання населення норма споживання природного газу на плиту газову встановлюється 5.4 куб. метра на людину на місяць відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 березня 2016 р. № 203  «Про норми споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників».

Строк відсутності гарячого водопостачання (понад 6 годин на добу у разі цілодобового водопостачання або понад 30 відсотків загального часу подавання води за добовим графіком), в який не включається перерва в його постачанні у нічний час (з 24-ої до 6-ої години), фіксується у двосторонньому акті, що підписується теплопостачальною організацією та оператором газорозподільної системи і є підставою для перерахунку населенню плати за гаряче водопостачання та газ. За згаданий період населення не здійснює плату за користування централізованим гарячим водопостачанням. Оператор газорозподільної системи після закінчення півріччя надсилає абонентові перерахунок за спожитий газ у період відсутності централізованого гарячого водопостачання.

Збільшення норми споживання природного газу обумовлено тим, що при відсутності гарячого водопостачання, використання природного газу на підігрів холодної води збільшується.

У разі незгоди споживача з нарахуванням за нормою споживання, рекомендовано встановити лічильник газу та оплачувати фактично спожиту послугу.

Чинним законодавством реєстрацію бойлерів з метою коригування нарахувань за газ не передбачено. Для квартир, де не встановлено лічильник газу, нарахування виконують за нормами споживання газу. Норм для квартир із плитою дві:

 • за наявності централізованого гарячого водопостачання;
 • за відсутності централізованого гарячого водопостачання.

Підставою для застосування норми «за відсутності гарячої води» є акт від Вашої теплопостачальної компанії.

Згідно листа Національної комісії регулювання енергетики України "Щодо порядку нарахувань за газ при встановленні індивідуальних водомірів та електричних бойлерів" та листа НАК «Нафтогаз України» «Щодо норм споживання природного газу» наявність електрообладнання для нагрівання води у разі перерви у централізованому гарячому водопостачанні не є підставою для того, щоб не застосовувати норму, затверджену постановою КМУ від 23.03.2016 р. № 203 «Про норми споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників».

У разі незгоди споживача з нарахуванням за нормою споживання, рекомендовано встановити лічильник газу та оплачувати фактично спожиту послугу.

Зверніться письмово до будь-якого з наших центрів обслуговування із заявою

Адреси ЦО та графік їх роботи вказані у розділі «Центри обслуговування».

Ви можете зробити перерахунок в усіх ЦО незалежно від місця проживання для зручності споживачів.

Для отримання необхідної інформації у телефонному режимі, звертайтеся до контактного центру за телефоном 495-04-05.

Нарахування за будинковими лічильниками газу відбувається відповідно до Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання лічильників природного газу (будинкових або на групу будинків), затвердженого постановою КМУ від 16.05.2002 № 620.

Згідно з зазначеним положенням нарахування за спожитий газ мешканцям будинку, обладнаного будинковим лічильником, проводяться:

 1. у будинках, де не встановлено квартирних лічильників газу, — за показаннями будинкового вузла обліку з подальшим розподілом обсягів спожитого газу між споживачами пропорційно кількості осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні;
 2. у будинках, де крім будинкового вузла обліку частково встановлено квартирні лічильники газу:
 • для споживачів, що мають квартирні лічильники газу, — за показаннями таких лічильників;
 • для споживачів, що не мають квартирних лічильників газу, — за показаннями будинкового лічильника, з яких виключаються сумарні показання квартирних лічильників газу, встановлених у цієї групи споживачів, з подальшим розподілом такої різниці між споживачами, які не мають квартирних лічильників газу, пропорційно кількості осіб, зареєстрованих у квартирі або іншому ізольованому житловому приміщенні.

У разі незгоди розраховуватися за спожитий газ за показаннями будинкового вузла обліку Ви можете встановити квартирний газовий лічильник окремо на квартиру за власні кошти.

У разі зміни кількості осіб, зареєстрованих у квартирі чи приватному будинку споживача, власнику помешкання необхідно надати у центр обслуговування заяву встановленого зразка .

При цьому звертаємо увагу, що відповідно до абзацу 3 пункту 3 глави 4 розділу ІХ Кодексу газорозподільних систем, споживач зобов'язаний своєчасно, але не пізніше ніж у місячний строк письмово повідомляти газопостачальну компанію про всі зміни, що стосуються видів споживання газу, та/або опалювальної площі, та/або кількості осіб, зареєстрованих на його об'єкті.

При наданні документів про зменшення кількості осіб, що користуються газом, з порушенням вказаного терміну – зміни у нарахування вносяться з місяця подання таких документів. 

Детальна інформація в розділі Види звернень та необхідні документи за посиланням Зміна кількості мешканців

Банківські установи при оплаті за газ додатково стягують зі споживачів власний комісійний збір.

На жаль, ми не маємо можливості вплинути на банки, які стягують комісію при оплаті за розрахунково-касове обслуговування (оплату комунальних послуг).

При цьому розмір такої комісії визначається банком самостійно і не залежить від постачальника газу.

Згідно з постановою КМУ № 792 від 30.09.2015 року «Про забезпечення проведення розрахунків за використаний природний газ», газопостачальне підприємство зобов'язане отримувати оплату від споживачів за газ шляхом перерахування коштів виключно на поточні рахунки із спеціальним режимом використання в уповноважених банках. ДП «КиївГазЕнерджи» відкрито такий рахунок в АТ «Ощадбанк». Оплату послуг щодо приймання платежів від населення здійснює ДП «КиївГазЕнерджи» (а не споживач) в розмірі 0,3% від загальної суми коштів. На даний час, у АТ «Ощабанк» при сплаті за рахунком, банком введено додатковий тариф за надання послуг щодо приймання платежів від населення за газ у розмірі 3 грн.

Наголошуємо, що тариф у розмірі 3 грн. при оплаті за газ встановлений виключно банком і не надходить на рахунки підприємства, тому не має ніякого відношення до ДП «КиївГазЕнерджи».

Сплатити за газ без комісії ви можете готівкою або платіжною карткою Ощадбанку через платіжні термінали, що встановлено в центрах обслуговування по вул. Василенко, 5, вул. Електротехнічна 9, вул. Володимирська 49-А, оф. 415, у філії по вул. Білицька 45 та через платіжні термінали, що працюють в усіх відділеннях Ощадбанку.

Якщо кошти були помилково сплачені абонентом, наприклад на рахунок ПАТ «Київгаз», то ці гроші залишаються на особовому рахунку і їх можна використати при сплаті послуг за наступний період.

Для цього потрібно звернутись у центр обслуговування абонентів з оригіналами паспорту та ідентифікаційного коду та написати заяву встановленого зразка на перенесення коштів з рахунку ПАТ «Київгаз» на рахунок ДП «Київгазенерджи». Адреси ЦО та графік їх роботи вказані у розділі «Центри обслуговування».

Звертаємо вашу увагу, що у разі, якщо у абонента не укладений договір з ДП «КиївГазЕнерджи» до центру обслуговування необхідно додати оригінали документів, передбачених в розділі Укладання договорів.

Приклад: на лічильному механізмі цифри 20163,241. В такому разі необхідно зазначити лише цілі значення (цифри до коми), тобто 20163 куб. м.

Надання копій заяви-приєднання (сканкопія, фото) чинним законодавством не передбачено. У нашому розпорядженні повинна бути заява-приєднання з «живим» підписом споживача.

У заяві на Постачання: На письмову вимогу побутового споживача постачальник зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дати отримання такого письмового звернення безкоштовно надати побутовому споживачу підписану уповноваженою особою постачальника письмову форму договору постачання природного газу побутовим споживачам.

У заяві на Розподіл: На письмову вимогу споживача Оператор ГРМ зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дати отримання такого письмового звернення надати споживачу підписану уповноваженою особою Оператора ГРМ письмову форму договору розподілу природного газу.

З набуттям чинності наприкінці 2015 року нормативних актів, які реалізують вимоги та норми Закону України «Про ринок природного газу», зокрема нових Правил постачання природного газу, постачання природного газу споживачу здійснюється на підставі договору постачання природного газу між постачальником та споживачем.

Це публічний договір, який розміщений на сайті постачальника (ДП «КиївГазЕнерджи») та відповідає Типовому договору постачання природного газу побутовим споживачам.

Крім того, побутові споживачі мають укласти також договір розподілу природного газу (також є публічним) - з Оператором ГРМ (газорозподільною компанією). Це передбачено Кодексом газорозподільних систем. Зазначені публічні договори укладаються шляхом підписання споживачем відповідної заяви-приєднання.

Процедура укладання договорів на розподіл та постачання газу не потребує двостороннього підписання. Достатньо підписати заяви-приєднання та надіслати їх до розрахунково-абонентського відділу ПАТ «Київгаз».

Договори на розподіл та постачання газу можуть бути укладені лише шляхом приєднання споживача до запропонованих договорів, умови яких однакові для всіх споживачів.

У  разі підписання двох заяв аркуш розрізати не потрібно.

Заява-приєднання до договору постачання:
У пункті 1 споживачу потрібно вписати лише вид об'єкта, інші дані внесені автоматично.
У пункті 2 необхідно поставити підпис навпроти слова «ТАК» - «На підставі даних Оператора ГРМ ...».
Це означає, що нарахування за газ буде здійснюватися за обсягами газу, переданими ДП «КиївГазЕнерджи» від ПАТ «Київгаз».

У свою чергу, споживачі природного газу з лічильниками інформують «Київгаз» про фактичні обсяги використаного природного газу щомісяця з 1 по 5-те число, станом на 1 число місяця наступного за звітним.

У разі відсутності лічильника, об'єм газу, використаного споживачем визначається за нормами споживання встановленими Кабінетом Міністрів.
У рядку «За планової величини ...» вже проставлені хрестики, його заповнювати не потрібно.

У пункті 3:
Підпис навпроти позначки «ТАК» у графі «За платіжними документами…»  означає, що людина підтверджує свій вибір оплачувати по рахунках, які щомісячно надсилає ДП «КиївГазЕнерджи» поштою.
Підпис навпроти позначки «ТАК» в графі «За квитанціями розрахункової книжки…» означає, що людина підтверджує свій вибір оплачувати по розрахунковій книжці, які щорічно надає ДП «КиївГазЕнерджи».

Під пунктом 3 споживач вказує дату підписання і ставить свій підпис.
В примітках за наявності співвласників чи інших власників житла повинні стояти особисті підписи усіх цих осіб.
Інформацію щодо пільги споживач самостійно не заповнює. Якщо пільга активна, при роздруківці вона автоматично потрапляє до заяви-приєднання. Даних щодо субсидії в заяві-приєднання немає і вносити її не потрібно.

Заява-приєднання до договору розподілу
У пункті "Відмітка про підписання..." - споживач вказує у відповідних полях  дату та підпис.

«дані оператора ГРМ про обсяг газу…» – це обсяг газу, переданий постачальнику від оператора ГРМ за підсумками місяця, тобто за контрольними показниками лічильника, які знімаються контролером або визначаються відповідно до груп споживання та їх річного профілю з місячною часткою від планового річного об’єму споживання. 

«планова величина…» – це плановий місячний об'єм споживання, визначений в установленому главою 4 розділу IX Кодексу ГРМ порядку.

«плановий об'єм»(обсяг) – споживання природного газу по об'єкту побутового споживача, який за договором розподілу природного газу розраховується за лічильником газу.

Це порядковий номер пільги, а не кількість осіб, які користуються пільгою.

Ні,  це не помилка. У рахунках на оплату за газ для всіх споживачів вказана остання цифра 1. Це технічна цифра  для обробки платежів.

Якщо споживач має зауваження щодо персональних даних (у бланках заяв-приєднання вказані невірні дані щодо власника житла, адреси, кількості зареєстрованих осіб, пільг тощо), споживачу потрібно звернутись до районного розрахункового відділу (адреси вказано на звороті бланку заяв) з підтверджуючими документами для врегулювання питання.

Приєднана потужність об'єкта означає обсяг перетікання газу в мережі за певний проміжок часу. Вона визначається за величинами максимальної витрати (об'єму) газу за годину за стандартних умов (розрахованою за значеннями максимального абсолютного робочого тиску газу) та максимальної витрати за робочих умов комерційного вузла обліку газу, що обліковує розподілений (спожитий) природний газ по об'єкту споживача.

Поняття «Гаряча вода – 1 шт.» зустрічається лише в заявах-приєднаннях споживачів, які використовують газ для приготування їжі і мають централізоване гаряче водопостачання.

Варто зазначити, що наявність гарячої води у квартирі є важливим параметром при визначенні норми споживання природного газу та суттєво впливає на платню за послуги з газопостачання.

Планові об'єми споживання газу у розрізі календарних місяців нараховуються:

- за наявності лічильника: відповідно до показань лічильника та середньомісячного споживання за аналогічний період минулих років, наявних газових приладів;

- за відсутності лічильника: відповідно до норм споживання природного газу для споживачів без лічильника (затверджених Постановою КМУ від 23.03.2016 №203).

Планові обсяги споживання газова компанія застосовує в разі, якщо вчасно не отримала від споживача фактичні показання лічильника за розрахунковий період. Визначаються вони шляхом множення вашого фактичного обсягу споживання за останні 12 місяців на відповідний групі споживання коефіцієнт для конкретного місяця (алгоритм обчислення затверджено регулятором НКРЕКП).

Згідно вимог Кодексу ГРМ, у разі відсутності фактичних показань лічильника, обсяг споживання визначається на рівні планового місячного об'єму споживання на відповідний період, що розраховується, виходячи з групи споживання побутового споживача.

Належність споживача до тієї чи іншої групи залежить від переліку газових приладів і пристроїв встановлених у споживача, категорії будинку (індивідуальний, багатоквартирний) і в окремих випадках враховується опалювальна площа та наявність централізованого гарячого водопостачання. Відсоток нарахувань також залежить від пори року.

Іншими словами, очікуваний обсяг споживання газу (який базується на даних фактичного споживання за попередні останні 12 місяців) має бути помножений на коефіцієнт для відповідного місяця, який обирається згідно річного профілю споживання тієї групи споживання, до якої вас віднесено за характеристиками опалювальної площі вашого приміщення та кількості і типу газових приладів, що вами використовуються. Загалом налічується 17 груп споживання. Ознайомитися з їх переліком можна в Кодексі ГРМ.

У разі відсутності суми субсидії в рахунку, споживач може самостійно вписати її (ця сума зазначена в повідомленні про отримання субсидії, яке отримав кожний споживач, що оформлював її).

Наразі всі центри обслуговування працюють лише безпосередньо зі споживачами, що звернулись письмово із заявою та необхідними документами  або прийшли особисто на прийом у центр обслуговування

Якщо в помешканні (газифікованому будинку) відсутнє газопостачання, а рахунки на сплату надходять, необхідно звернутися у центр обслуговування абонентів та надати або надіслати поштою акт про відсутність газопостачання (за наявності).
За відсутності акта необхідно зробити обстеження помешкання.
Для оформлення заявки на обстеження помешкання необхідно зателефонувати за номером контактного центру 495-04-04.
Якщо ваш будинок взагалі не газифікований, а рахунки на сплату за газ надходять, просимо повідомити про це на лінію контактного центру для усунення технічної помилки.
Також повідомляємо, що у разі тимчасового припинення газопостачання та встановлення заглушки, необхідно кожні півроку надавати доступ для проведення обстеження. Для цього зателефонуйте, будь-ласка, за номером 495-04-04 та залиште заявку.

Відповідно до законодавства, у разі якщо в квартирі встановлений газовий лічильник, сплата має здійснюватись лише за лічильником.

У період відсутності централізованого гарячого водопостачання населення норма споживання природного газу на плиту газову встановлюється 5,4 м3 на людину на місяць.

Норми споживання для пільговиків та громадян, що отримують субсидії, встановлено Постановою КМУ від 06 серпня 2014 року № 409 "Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування"

Для укладання договору або внесення змін до нього, до центру обслуговування необхідно надати оригінали наступних документів:

 • паспорт;
 • ідентифікаційний номер;
 • документ, що підтверджує право власності на квартиру, приватний будинок або користування ними;
 • письмова згода співвласників у разі, коли об'єкт споживача перебуває у власності (користуванні) кількох осіб (підписи співвласників проставляються в заяві-приєднанні);
 • для приватного будинку або квартири, де встановлено індивідуальне опалення - технічний паспорт на будинок;
 • якщо маєте право на пільгу: необхідно пред'явити оригінали документів: посвідчення (довідка) пільговика, паспорт пільговика, ідентифікаційний номер пільговика, відповідні документи всіх осіб, які користуються пільгою, свідоцтво про народження дітей (неповнолітніх).

 

Обов'язок побутового споживача природного газу укладення договору передбачений пунктами 1 та 2 розділу ІІІ Правил постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2496.

У разі коли об'єкт споживача перебуває у власності (користуванні) кількох осіб, укладається один договір з одним із співвласників (користувачів) за умови письмової згоди всіх інших співвласників (користувачів), про що робиться відмітка в договорі (відповідно до пункту 10 розділу ІІІ Правил постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2496).

Пільги по оплаті послуг з газопостачання – це право на зменшення розміру плати, гарантоване окремим категоріям громадян  чинним законодавством. При цьому, зобов’язання щодо відшкодування частини вартості спожитого газу бере на себе держава – відшкодування частини вартості газу проводиться з державного бюджету України.

Відповідно до Правил надання населенню послуг з газопостачання, реалізація права на пільгову оплату за газ здійснюється шляхом подачі письмової заяви та документів, що підтверджують право на пільги. 

Пільги з оплати природного газу нараховуються з дня подачі споживачем заяви та підтверджуючих документів.

З метою удосконалення обліку осіб, які мають право на пільги, впорядкування механізму надання пільг, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 р. N 117 створено Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги.

З 1 травня 2015 року спрощено порядок надання субсидій населенню (постанова КМУ від 28.02.2015 № 106 «Про удосконалення порядку надання житлових субсидій»).

Затверджено спрощену форму бланків заяви про призначення житлової субсидії та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.

Основні зміни, що вносяться:

 • призначення субсидії відбуватиметься на підставі лише двох документів - заяви та декларації (скасовується необхідність надання довідок про доходи, у тому числі й осіб, що працюють). При цьому запроваджуються спрощені форми заяви та декларації про доходи і витрати осіб для звернення за субсидією (форма на 1 аркуші).
 • запроваджується принцип призначення субсидії на підставі задекларованих даних заявником. При цьому перевірка достовірності цих даних здійснюватиметься органами соціального захисту вже після призначення субсидії, шляхом направлення запитів до відповідних органів, установ та організацій.

Скасовуються всі обмеження щодо майнового стану осіб, які звертаються за призначенням субсидій (крім здійснення одноразової покупки вартість якої перевищує суму понад 50 тис. гривень):

 • наявність у власності двох житлових приміщень;
 • наявність у власності двох автомобілів;
 • наявність у складі домогосподарства осіб працездатного віку, які не працюють не навчаються і не перебувають на обліку як безробітні;
 • здача в найм житлового приміщення;
 • здійснення покупки товарів, робіт та послуг (у тому числі оплата медичних послуг та навчання) на суму понад 10 прожиткових мінімумів.

Запроваджується надання субсидії на 12 місяців, а не на 6 місяців або на опалювальний період як раніше.

Встановлюється автоматичний принцип надання субсидії на новий період (скасовується необхідність повторного звернення до органу соціального захисту населення для призначення субсидії на новий період у разі відсутності змін).

Заявник та особи, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку, дають згоду на обробку персональних даних про сім’ю, доходи, витрати, що необхідні для призначення житлової субсидії.

У разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни у складі зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, зміни у переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, виконавців житлово-комунальних послуг, про купівлю товарів або оплату послуг) заявник зобов’язується у місячний термін повідомити орган соціального захисту населення.

Якщо подано неповні чи недостовірні відомості про доходи та витрати зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб може бути відмовлено в призначенні субсидії або припинено її надання. У такому разі заявник зобов’язується повернути надміру перераховану (виплачену) суму субсидії у подвійному розмірі.

Субсидія є адресною безготівковою допомогою держави малозабезпеченим сім’ям.

Вона призначається за звернення одного з членів сім’ї, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації або особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла, і на яку відкрито особові рахунки із сплати житлово-комунальних послуг (далі — орендар).

Детально зі всіма категоріями пільговиків можна ознайомитись на нашому сайті у розділі «Субсидії».

Механізм оформлення житлових субсидій суттєво спрощено. Для отримання державної допомоги у сплаті житлово-комунальних послуг необхідно заповнити лише Заяву та Декларацію про доходи. Жодних інших документів не потрібно.

Заповнені заява та декларація можуть бути надіслані поштою до управління за місцем реєстрації заявника (орендарі — за місцем фактичного проживання), або в електронній формі з використанням засобів телекомунікаційних систем, зокрема з використанням електронного цифрового підпису. У разі отримання надісланих з використанням засобів телекомунікаційних систем заяви та декларації, у яких відсутній електронний цифровий підпис громадянина, субсидія розраховується лише після підпису зазначених документів у місячний строк. У разі непідписання заяви і декларації в зазначений строк подаються нові заява і декларація.

Готові документи можна:

 • самостійно подати до місцевих управлінь праці та соціальної політики;
 • самостійно подати до сільських і селищних рад;
 • надіслати рекомендованим листом до органів соціального захисту населення за місцем проживання.
 • Відправити через Інтернет (заповнити заяву та декларацію можна на сайті subsidii.mlsp.gov.ua)

Протягом кількох тижнів днів з моменту отримання документів соціальна установа письмово повідомить про рішення з приводу надання допомоги та її розміру. Субсидія безповоротно призначається на 12 місяців, а не на півроку, як було раніше. Вона автоматично перераховується на наступний термін вже без додаткових заяв.

Ґрунтовні роз'яснення з приводу оформлення житлово-комунальних субсидій можна отримати у фахівців урядової гарячої лінії за номером 15-45. Працює безкоштовно та цілодобово зі стаціонарних і мобільних телефонів.

Поштові адреси та телефони «гарячих ліній»
районних управлінь праці та соціального захисту

Район

Адреса

Телефони

Голосіївський

вул. Бубнова, 5, м. Київ, 03040

257-23-87

Дарницький

вул. Харківське шосе,176-Г, м. Київ, 02121

563-99-70, 563-96-42

Деснянський

пр. Маяковського, 15, м. Київ, 02225

545-14-14, 515-25-97

Дніпровський

вул. Курнатовського, 7-А, м. Київ, 02125

542-66-09, 542-66-60

Оболонський

вул. Озерна, 18-А, м. Київ, 04209

467-98-58, 467-98-70

Печерський

вул. Цитадельна, 4/7, м. Київ, 01015

288-51-24, 254-35-37

Подільський

вул. Ярославська, 31-Б, м. Київ, 04071

425-85-16, 425-85-17

Святошинський

вул. Г. Юри, 14-б, м. Київ, 03148

405-73-13, 276-45-38

Солом’янський

пр. Повітрофлотський, 40, м. Київ, 03186

207-39-12, 207-39-21

Шевченківський

пр. Перемоги, 15, м. Київ, 03056

236-14-71, 236-14-75

Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату газопостачання визначені «Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» (надалі – Положення), затвердженим Постановою КМУ № 848 від 21 жовтня 1995 р.

 • Відповідно до п. 3 Положення, призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
 • Пунктом 4 Положення передбачено, що житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, внеску/платежу об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов'язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
 • Пунктом 8 Положення зазначено, що житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку).
  За рішенням комісії житлова субсидія може призначатися одному із членів домогосподарства, які не зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають у ньому на підставі договору найму (оренди) житла (далі - орендарі), або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію, у разі, коли їм нараховується плата за житлово-комунальні послуги.
  За рішенням комісії житлова субсидія може призначатися одному із членів домогосподарства, які не зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають у ньому без укладеного договору найму (оренди) житла, у разі, коли вони є внутрішньо переміщеними особами. У такому випадку склад домогосподарства декларується заявником під час звернення за призначенням житлової субсидії.
 • Відповідно до п. 15 Положення, житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального (неопалювального) сезону і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересн на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня. Для домогосподарств, які використовують природний газ або електричну енергію для індивідуального опалення, житлова субсидія на опалювальний сезон розраховується з 16 жовтня по 15 квітня включно.

 

Відповідно до постанови КМУ № 319 від 27 квітня 2016 р., особам, яким призначено субсидію, в період її отримання не нараховуються пільги з оплати житлово-комунальних послуг та придбання твердого палива і скрапленого газу.

В основу формули розрахунку розміру субсидії взято залежність доходу сім’ї на рівні двох прожиткових мінімумів на особу і витрат, які не перевищують 15% сукупного доходу такої родини.

Формула розрахунку субсидії: середньомісячний дохід сім’ї ділиться на кількість зареєстрованих у житловому приміщенні осіб і визначається середньомісячний дохід на одну особу. Цей дохід ділиться на прожитковий мінімум (з січня 2018 р. 1700 грн.), ділиться на базовий коефіцієнт 2 і множиться на 15%.

Базовими цифрами у формулі є залежність, при якій сім'я з доходом на рівні двох прожиткових мінімумів на особу сплачує за комунальні послуги 15% сукупного доходу. Далі ця залежність застосовується до конкретної сім'ї з конкретними доходами.

Для прикладу розглянемо дві сім'ї:

1 сім'я – дві особи з сукупним доходом 4000 грн. на місяць;

2 сім'я – три особи з сукупним доходом 6000 грн. на місяць.

І в першому і в другому випадках середньомісячний дохід на одну особу становитиме 2000 грн., тому відсоток обов'язкового платежу у цих сімей буде однаковий = 2000/1700/2*15% = 8,82%.

Але розмір обов’язкового платежу у них буде неоднаковий, оскільки у них різний сукупний дохід:

1 сім'я = 4000 грн. * 8,82% = 352,94 грн.

2 сім'я = 6000 грн. * 8,82% = 529,2 грн.

Відповідно, за однакового розміру платежу за комунальні послуги (1000 грн.), ці сім'ї матимуть різний розмір субсидії:

1 сім'я = 1000 грн. – 352,94 грн. = 647,06 грн.

2 сім'я = 1000 грн. – 529,2 грн. = 470,8 грн.

Таким чином, відсоток обов'язкового платежу для сімей з однаковим доходом на одну особу буде однаковим, а от розмір платежу залежить від сукупного доходу сім'ї: чим більша кількість членів сім'ї та її сукупний дохід, тим більшим буде і платіж.

з 1 травня 2018 року соціальна норма на газове опалення становитиме 4,5 м3 на 1 м 2 площі.

Крім того, при призначені субсидії на понаднормову площу житла, норма може бути збільшена не більш ніж на 30%.

Все, що вимірюється лічильником і на що надається житлова субсидія, у разі невикористання наданої допомоги, за результатами сезону повертатиметься до бюджету країни. В тому числі невикористана субсидія на газ і електроенергію, які не використовуються для опалення.

За надлишки площі і використаних комунальних послуг необхідно сплачувати повну вартість послуг.

СОЦІАЛЬНІ НОРМАТИВИ 2018

Послуга

Нова норма

НОРМА ЖИТЛА для:

централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання)

13,65 м2 на особу + 35,22 м2 на сім’ю

оплати користування житлом/утримання житла, управління багатоквартирним будинком

13,65 м2 на особу + 35,22 м2 на сім’ю

СПОЖИВАННЯ ПРИРОДНОГО ГАЗУ:

на опалення

4,5 м3 на 1 м2 площі * кориг. коеф. (в опалювальний період)

(http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/317-2016-%D0%BF )

на газову плиту (приготування їжі)

3,3 м3 на особу

на газову плиту (приготування їжі і підігрів води)

5,4 м3 на особу

на газову плиту і водонагрівач

10,5 м3 на особу

 

У разі отримання права на пільги з оплати природного газу, споживач повинен звернутися до ДП «КиївГазЕнерджи» з письмовою заявою та документами, що підтверджують його право на пільги. Докладніше...

 

Для отримання довідки для відділу субсидій абонент повинен звернутися у відповідний Центр обслуговування абонентів (ЦО).
Щоб отримати більш детальну інформацію щодо оформлення адресних субсидій на оплату природного газу, споживачу необхідно звернутися на гарячу лінію відділу субсидій за місцем реєстрації.


Поштові адреси та телефони «гарячих ліній»
районних управлінь праці та соціального захисту

Район

Адреса

Телефони

Голосіївський

вул. Бубнова, 5, м. Київ, 03040

257-23-87

Дарницький

вул. Харківське шосе,176-Г, м. Київ, 02121

563-99-70, 563-96-42

Деснянський

пр. Маяковського, 15, м. Київ, 02225

545-14-14, 515-25-97

Дніпровський

вул. Курнатовського, 7-А, м. Київ, 02125

542-66-09, 542-66-60

Оболонський

вул. Озерна, 18-А, м. Київ, 04209

467-98-58, 467-98-70

Печерський

вул. Цитадельна, 4/7, м. Київ, 01015

288-51-24, 254-35-37

Подільський

вул. Ярославська, 31-Б, м. Київ, 04071

425-85-16, 425-85-17

Святошинський

вул. Г. Юри, 14-б, м. Київ, 03148

405-73-13, 276-45-38

Солом’янський

пр. Повітрофлотський, 40, м. Київ, 03186

207-39-12, 207-39-21

Шевченківський

пр. Перемоги, 15, м. Київ, 03056

236-14-71, 236-14-75

Субсидія не призначається, якщо:

1) загальна площа житлового приміщення перевищує 120 кв. метрів для квартири і 200 кв. метрів для індивідуального будинку;

2) будь-хто із складу домогосподарства або член сім’ї особи із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п’яти років (крім мопеда).

3) у складі домогосподарства або у складі сім’ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, і в цьому періоді:

за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або

вони отримували середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або

вони не сплатили єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому ніж мінімальний, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії.

Житлові субсидії у випадках, передбачених абзацами другим - четвертим цього підпункту, призначаються, якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, протягом такого періоду:

навчалися за денною формою навчання у закладах середньої освіти, професійно-технічних навчальних закладах, закладах вищої освіти або зареєстровані у службі зайнятості як такі, що шукають роботу, і в цей період навчалися в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості;

отримували хоча б один із таких видів доходу, як пенсію, стипендію, допомогу при народженні (усиновленні) дитини, допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу по догляду за особами з інвалідністю I і II групи внаслідок психічного розладу, допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомогу по безробіттю;

4) будь-хто із складу домогосподарства або член сім’ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному у пункті 5 цього Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень;

5) структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії;

6) структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність у домогосподарства, що одержувало житлову субсидію у попередньому опалювальному (неопалювальному) сезоні, простроченої понад два місяці заборгованості з оплати обов’язкової частки платежу за житлово-комунальні послуги, обов’язкової частки внеску/платежу на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії на наступний опалювальний (неопалювальний) сезон.

Житлова субсидія у випадках, передбачених підпунктами 5 і 6 цього пункту, призначається з початку опалювального (неопалювального) сезону за умови документального підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі) протягом двох місяців з початку такого сезону, в іншому випадку - з місяця, наступного за тим, в якому до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення надійшло документальне підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі).

Заява про призначення житлової субсидії.
Декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.

З рахунків на сплату за газ споживачі тепер можуть дізнатись, скільки енергії вони витрачають на обігрів газом будинку чи для приготування їжі.

Відтепер, окрім  обсягу спожитого газу, що визначається в кубічних метрах, у платіжках зазначається обсяг використаної енергії в різних одиницях виміру: кВт•год, Гкал та МДж. Ці показники поки носять інформаційний характер і на розмір оплати не впливають.

Відповідні зміни до Кодексу газорозподільних систем (Кодексу ГРС) передбачені постановою НКРЕКП від 26.01.2017 р. № 84.

За ініціативи державного регулятора НКРЕКП, враховуючи європейський досвід газового ринку, обсяг спожитого газу за новими правилами розраховується в енергетичних одиницях. Для споживачів такі зміни корисні та надають деякі переваги.

Розрахунки за газ на основі якості (калорійності), а не обсягу практикуються в більшості країн. Українська система також прагне цього. Тому розмір плати відтепер буде залежати від якості природного газу. Споживачі, які використовують газ нижчої калорійності, будь сплачувати менше. І навпаки, за газ вищої якості потрібно буде сплатити більше.

Інформація про спожитий обсяг газу в різних енергетичних одиницях дозволить споживачу порівняти економічну вигоду та використовувати альтернативні види палива, економніше витрачати природний газ і, відповідно, скоротити свої витрати.

На період зняття лічильника газу для проведення його періодичної/позачергової повірки та ремонту, пов"язаного з такою повіркою, газорозподільне підприємство встановлює лічильники газу з обмінного фонду. У разі, коли замість тимчасово вилученого лічильника неможливо встановити інший, розрахунки із споживачем здійснюються залежно від середньомісячного обсягу споживання природного газу за аналогічний період (опалювальний або міжопалювальний) попереднього року або фактичний період споживання (опалювальний або міжопалювальний), якщо він становить менш, як шість місяців. У разі справності лічильника газу, після проведення його повірки, або ремонту, газорозподільне підприємство зобов"язане встановити його протягом двох місяців з моменту зняття. Прострочення планової повірки лічильника газу з вини споживача, у разі відмови споживача у доступі до своїх приміщень, де розташовані лічильники газу, для їх демонтажу або монтажу є підставою для справляння плати за граничними нормами споживання згідно додатку 15 до Кодексу газорозподільних систем (пункт 3 глави 4 розділу ІХ)

У період відсутності централізованого гарячого водопостачання населення норма споживання природного газу на плиту газову встановлюється 5,4 куб. метра на людину на місяць (відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 березня 2016 р. № 203 «Про норми споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників»). Строк відсутності гарячого водопостачання (понад 6 годин на добу у разі цілодобового водопостачання або понад 30 відсотків загального часу подавання води за добовим графіком), в який не включається перерва в його постачанні у нічний час (з 24 до 6 години), фіксується у двосторонньому акті, що підписується теплопостачальною організацією та оператором газорозподільної системи і є підставою для перерахунку населенню плати за гаряче водопостачання та газ. За згаданий період населення не здійснює плату за користування централізованим гарячим водопостачанням. Оператор газорозподільної системи після закінчення півріччя надсилає абонентові перерахунок за спожитий газ у період відсутності централізованого гарячого водопостачання. Збільшення норми споживання природного газу обумовлено тим, що при відсутності гарячого водопостачання, використання природного газу на підігрів холодної води збільшується. Згідно роз"яснення Національної комісії регулювання електроенергетики України, питання щодо нарахування плати за природний газ у разі відсутності газових лічильників і гарячого водопостачання та наявності електричного водонагрівача законодавством України на сьогодні не врегульовано. Тому наявність електрообладнання для підігріву води у період перерви в централізованому гарячому водопостачанні не є підставою для того, щоб не застосовувати норму споживання природного газу, затверджену чинним законодавством.

 • за наявності лічильника газу необхідно щомісяця станом на 01 число місяця знімати фактичні показання лічильника газу та протягом п'яти діб (до 05 числа включно) передавати газопостачальній компанії;
 • передати показання газового лічильника будь-яким зручним для вас способом (ДЕТАЛЬНО)
 • визначити обсяг спожитого газу за місяць (різниця між поточними та попередніми показниками лічильника газу);
 • заповнити рахунок (внести показання, обсяг газу, розрахувати суму до сплати, за відсутності лічильника газу - розрахувати суму до сплати за встановленим тарифом в залежності від кількості зареєстрованих осіб)
 • сплатити визначені суми нарахування за спожитий газ до 20 числа наступного місяця.

Якщо споживач відмовляється від встановлення газового лічильника нарахування проводиться відповідно до пункту 3 глави 4 розділу ІХ Кодексу газорозподільних систем (постанова НКРЕКП від 30.09.2015 № 2494), а саме

ГРАНИЧНІ ОБ'ЄМИспоживання природного газу населенням у разі порушення вимогКодексу газорозподільних систем

Тип та комбінації обладнання

Одиниця виміру

Граничний обсяг споживання

Плита газова за наявності централізованого гарячого водопостачання

м куб. людино-місяць

9,8

Плита газова у разі відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача

 

18,3

Плита газова та водонагрівач

 

23,6

Опалювально-варильна піч (кухонне вогнище) – на приготування їжі, підігрівання води та інші побутові потреби:

м куб. метрів людино-місяць в міжопалювальний період

 

включно до трьох мешканців

 

70

на кожного наступного мешканця

 

45

Опалювально-варильна піч (кухонне вогнище) на опалення, приготування їжі, підігрівання води та інші побутові потреби:

м куб. м кв. на місяць в опалювальний період

 

включно до 20 м кв. метрів опалювальної площі

 

20

на кожний додатковий м кв. опалювальної площі

 

11

Індивідуальне опалення в будинках не вище двох поверхів, крім будинків, де встановлено опалювально-варильну піч (кухонне вогнище) (на 1 м кв. опалювальної площі)

м куб. м кв. на місяць в опалювальний період

11,0

Примітки:

 1. Якщо природний газ використовується для опалення теплиць та для інших потреб, застосовуються граничні обсяги споживання згідно з проектами відповідних споруд і будівель, а у разі їх відсутності – згідно з проектними даними газового обладнання.
 2. Якщо споживач (фізична особа) використовував в неопалювальний період опалювальні прилади (крім опалювально-варильних печей чи кухонних вогнищ), граничний обсяг споживання має становити 30 відсотків від граничного обсягу в опалювальний період.
 3. Якщо у приміщенні, крім опалювально-варильних печей (кухонних вогнищ), встановлено інші газові прилади, їх граничні обсяги споживання природного газу мають бути додатково враховані при визначенні загального обсягу (об"єму) споживання.

Оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання на об"єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, у таких випадках:

 • несвоєчасна та/або неповна оплата послуг згідно з умовами договору розподілу природного газу;
 • відсутність або недостатність підтвердженого обсягу природного газу по об"єкту споживача та/або його постачальнику;
 • подання споживачем або його постачальником (який уклав з Оператором ГРМ договір на виконання робіт, пов"язаних з припиненням/обмеженням газопостачання споживачам) письмової заяви про припинення газопостачання;
 • відмова споживача від встановлення лічильника газу, що здійснюється за ініціативи та за кошти Оператора ГРМ, з урахуванням Закону України «Про комерційний облік природного газу»;
 • неповернення Оператору ГРМ заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу чи розірвання договору розподілу природного газу;
 • несанкціонований відбір природного газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ;
 • несанкціоноване відновлення газоспоживання;
 • визнання в установленому порядку аварійним станом газорозподільної системи та/або ліквідація наслідків аварій, спричинених надзвичайними ситуаціями техногенного, природного або екологічного характеру, та проведення ремонтно-відновлювальних робіт;
 • наявність заборгованості за несанкціонований відбір природного газу з ГРМ;
 • перевитрата добової норми та/або місячного підтвердженого обсягу природного газу (норма застосовується по об"єкту споживача, що не є побутовим);
 • необґрунтована відмова від підписання акта наданих послуг та/або акта приймання-передачі природного газу (норма застосовується по об"єкту споживача, що не є побутовим);
 • в інших випадках, передбачених законодавством.

Відповідно до положень пункту 1 глави 7 розділу VI Кодексу газорозподільних систем .

Оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання на об'єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, у таких випадках:

 • несвоєчасна та/або неповна оплата послуг згідно з умовами договору розподілу природного газу;
 • відсутність або недостатність підтвердженого обсягу природного газу по об'єкту споживача та/або його постачальнику;
 • подання споживачем або його постачальником (який уклав з Оператором ГРМ договір на виконання робіт, пов'язаних з припиненням/обмеженням газопостачання споживачам) письмової заяви про припинення газопостачання;
 • відмова споживача від встановлення лічильника газу, що здійснюється за ініціативи та за кошти Оператора ГРМ, з урахуванням Закону України «Про комерційний облік природного газу»;
 • неповернення Оператору ГРМ заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу чи розірвання договору розподілу природного газу;
 • несанкціонований відбір природного газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ;
 • несанкціоноване відновлення газоспоживання;
 • визнання в установленому порядку аварійним станом газорозподільної системи та/або ліквідація наслідків аварій, спричинених надзвичайними ситуаціями техногенного, природного або екологічного характеру, та проведення ремонтно-відновлювальних робіт;
 • наявність заборгованості за несанкціонований відбір природного газу з ГРМ;
 • перевитрата добової норми та/або місячного підтвердженого обсягу природного газу (норма застосовується по об'єкту споживача, що не є побутовим);
 • необґрунтована відмова від підписання акта наданих послуг та/або акта приймання-передачі природного газу (норма застосовується по об'єкту споживача, що не є побутовим);
 • в інших випадках, передбачених законодавством.

Відповідно до положень пункту 1 глави 7 розділу VI Кодексу газорозподільних систем.