+380 (44) 495-04-05

Хто має право на отримання субсидії?

З 1 травня 2018 року діє нова програма житлових субсидій. Зміни направлені на те, щоб всі ті, хто справді потребує субсидії – її отримали.

Відтепер субсидію перепризначають на новий період двічі на рік – у травні і жовтні.

Преважній більшості громадян, які отримують субсидії і не мають щойно куплених предметів розкоші, нових автомобілів, або у складі сімей яких немає працездатних осіб, що декларують нульові ставки доходу, - загалом це приблизно 80-85% нинішніх субсидіантів - державна допомога буде перепризначена в автоматичному режимі і без необхідності звертатися до органів соціального захисту.

Повторно у травні 2018 року документи необхідно подавати лише:

 • Орендарям житла
 • Внутрішньо переміщеним особам
 • Тим сім’ям, яким субсидію було призначено не на всіх зареєстрованих, а фактично проживаючих в помешканні осіб
 • Тим сім’ям, де є непрацюючі люди працездатного віку, в яких або відсутні доходи, або вони менші мінімальної заробітної плати
 • Тим сім’ям, в який відбулися зміни у складі сім’ї протягом останнього року.
 • Тим сім’ям, які станом на травень 2018 року матимуть понад двомісячну заборгованість за житлово-комунальні послуги і не погасять її до червня 2018-го
 • Тим сім'ям, які хочуть отримати субсидію на тверде паливо

Протягом місяця отримувачі субсидії зобов'язані повідомляти органи соціального захисту населення про наступні зміни :

 • складу зареєстрованих у житлі: хтось виписався чи прописався
 • соціального статусу членів сім’ї: хтось звільнився або влаштувався на роботу, став пенсіонером
 • про здійснення одноразової покупки, яка перевищує 50 тисяч гривень
 • набору комунальних послуг: відмовилися від централізованого опалення та перейшли на індивідуальне чи навпаки

Як оформити субсидію?

Для отримання державної допомоги у сплаті житлово-комунальних послуг необхідно заповнити лише Заяву та Декларацію  про доходи. Жодних інших документів не потрібно.

Готові документи можна:

 • самостійно подати до місцевих управлінь праці та соціальної політики;
 • самостійно подати до сільських і селищних рад;
 • надіслати рекомендованим листом до органів соціального захисту населення за місцем проживання.
 • відправити через Інтернет (заповнити заяву та декларацію можна на сайті subsidii.mlsp.gov.ua )

Протягом кількох тижнів з моменту отримання документів соціальна установа письмово повідомить про рішення з приводу надання допомоги та її розміру. Субсидія безповоротно призначається на 12 місяців, а не на півроку, як було раніше. Вона автоматично перераховується на наступний термін вже без додаткових заяв.

Ґрунтовні роз’яснення з приводу оформлення житлово-комунальних субсидій можна отримати у фахівців урядової гарячої лінії за номером 15-45. Працює безкоштовно та цілодобово зі стаціонарних і мобільних телефонів.

Як розраховується розмір субсидії?

В основу формули розрахунку розміру субсидії взято залежність доходу сім’ї на рівні двох прожиткових мінімумів на особу і витрат, які не перевищують 15% сукупного доходу такої родини.

 Формула розрахунку субсидії: середньомісячний дохід сім’ї ділиться на кількість зареєстрованих у житловому приміщенні осіб і визначається середньомісячний дохід на одну особу. Цей дохід ділиться на прожитковий мінімум (з січня 2018 р. 1700 грн.), ділиться на базовий коефіцієнт 2 і множиться на 15%.

Базовими цифрами у формулі є залежність, при якій сім'я з доходом на рівні двох прожиткових мінімумів на особу сплачує за комунальні послуги 15% сукупного доходу. Далі ця залежність застосовується до конкретної сім'ї з конкретними доходами.
Для прикладу розглянемо дві сім'ї:
1 сім'я – дві особи з сукупним доходом 4000 грн. на місяць;
2 сім'я – три особи з сукупним доходом 6000 грн. на місяць.

І в першому і в другому випадках середньомісячний дохід на одну особу становитиме 2000 грн., тому відсоток обов'язкового платежу у цих сімей буде однаковий = 2000/1700/2*15% = 8,82%.

Але розмір обов’язкового платежу у них буде неоднаковий, оскільки у них різний сукупний дохід:

1 сім'я = 4000 грн. * 8,82% = 352,94 грн.

2 сім'я = 6000 грн. * 8,82% = 529,2 грн.

Відповідно, за однакового розміру платежу за комунальні послуги (1000 грн.), ці сім'ї матимуть різний розмір субсидії:

1 сім'я = 1000 грн. – 352,94 грн. = 647,06 грн.

2 сім'я = 1000 грн. – 529,2 грн. = 470,8 грн.

Таким чином, відсоток обов'язкового платежу для сімей з однаковим доходом на одну особу буде однаковим, а от розмір платежу залежить від сукупного доходу сім'ї: чим більша кількість членів сім'ї та її сукупний дохід, тим більшим буде і платіж.

Формула дає преференції людям з невисокими доходами: що менші доходи має родина, то нижчими будуть її витрати на комунальні послуги і більшою її підтримка з боку держави.

Які нормативи використовуються під час розрахунку субсидії?

з 1 травня 2018 року соціальна норма на газове опалення становитиме 4,5 м3 на 1 м 2 площі.

Крім того, при призначені субсидії на понаднормову площу житла, норма може бути збільшена не більш ніж на 30%.

Все, що вимірюється лічильником і на що надається житлова субсидія, у разі невикористання наданої допомоги, за результатами сезону повертатиметься до бюджету країни. В тому числі невикористана субсидія на газ і електроенергію, які не використовуються для опалення.

За надлишки площі і використаних комунальних послуг необхідно сплачувати повну вартість послуг.

СОЦІАЛЬНІ НОРМАТИВИ 2018

Послуга

Нова норма

НОРМА ЖИТЛА для:

централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання)

13,65 м2 на особу + 35,22 м2 на сім’ю

оплати користування житлом/утримання житла, управління багатоквартирним будинком

13,65 м2 на особу + 35,22 м2 на сім’ю

СПОЖИВАННЯ ПРИРОДНОГО ГАЗУ:

на опалення

4,5 м3 на 1 м2 площі * кориг. коеф. (в опалювальний період)

(http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/317-2016-%D0%BF )

на газову плиту (приготування їжі)

3,3 м3 на особу

на газову плиту (приготування їжі і підігрів води)

5,4 м3 на особу

на газову плиту і водонагрівач

10,5 м3 на особу

Для чого потрібні субсидії?

Раніше через штучно занижені тарифи держава дотувала і багатих, і бідних. Загальний обсяг таких прямих дотацій газу і тепла у 2014 році склав понад 120 мільярдів гривень – це сума, що перевищувала 25% Державного бюджету країни.
Сьогодні дотації палива замінено адресними субсидіями споживачам. Державна підтримка надаватиметься тим, хто сьогодні реально потребує допомоги. За адресної схеми надання субсидії лише малозабезпеченим, сума адресних субсидій у 2016 році становить 40 мільярдів гривень, що складає лише 5% Державного бюджету.

Міфи про субсидії

Міф 1. Кажуть, що субсидію доведеться повертати, а її оформлення може перешкодити продажу квартири, будинку чи оформленню спадку!?
Насправді субсидія є безповоротною державною допомогою, а її отримання НЕ пов'язане і НЕ тягне за собою зміни власника житла.

Міф 2. Кажуть, що необхідно використовувати в повному обсязі газ, воду та інші комунальні послуги, на які призначено житлову субсидію, інакше її перестануть надавати!?
Насправді якщо люди не використали всю норму ресурсів на сім'ю, заощаджені кошти субсидії залишаються на рахунках сім'ї і можуть бути використані в подальші місяці. Все, що вимірюється лічильником і на що надається житлова субсидія, у разі невикористання наданої допомоги, за результатами сезону повертатиметься до бюджету країни. В тому числі невикористана субсидія на газ і електроенергію, які не використовуються для опалення.

Міф 3. Кажуть, що клопоту з оформленням субсидії багато, а в реальності вона може скласти мізерну суму!?

Насправді субсидію оформити просто: треба лише заповнити Заяву і Декларацію. Все решта зроблять органи соціального захисту. Подати заявку тепер можна і в електронному вигляді .Субсидія розраховуються на основі середньомісячного сукупного доходу сім'ї і у середньому вона складає 1500- 2000 гривень.

Міф 4. Кажуть, що субсидії не надаються безробітним працездатним громадянам або сім'ям, до складу яких входять такі особи!?
Насправді якщо здорові молоді люди працездатного віку не навчаються, не перебувають на військовій службі, не працюють і  не декларують доходів, але на якісь же кошти живуть,  то для розрахунку субсидії їм буде враховано умовний дохід в розмірі трьох прожиткових мінімумів для працездатної особи - з 1 травня 2018 року 5 286 грн. 

 

Міф 5. Кажуть, що субсидії не призначаються за наявності заборгованості за оплату комунальних послуг!?
Насправді заборгованість з комунальних послуг при первинному зверненні за субсидією НЕ впливає на оформлення допомоги. Однак держава, надаючи субсидію, дає можливість сім’ї протягом року вирішити питання з накопиченою в минулому заборгованістю за комунальні послуги.

 

Міф 6. Кажуть, що за помилки при заповненні Декларацій будуть штрафувати або навіть забирати субсидії!?
Насправді жодних штрафів за помилки в Деклараціях НЕ буде. Важливо не приховувати інформацію про свої доходи.

 

Міф 7. Кажуть, що громадяни можуть втратити субсидію, якщо будуть купувати валюту!?
Насправді субсидія не призначається, якщо будь-хто з членів домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням про призначення субсидії здійснив одноразову купівлю товарів робіт та послуг на суму, яка на дату купівлі перевищує 50 тисяч гривень. Купівля валюти НЕ входить в перелік вартісних покупок, здійснення яких позбавляє права на субсидію.

 

Міф 8. Кажуть, що субсидій позбавляють ті сім'ї, які мають депозити!?
Насправді депозити в банках НЕ враховуються як доходи і не входять в перелік критеріїв, на підставі яких може бути відмовлено в наданні субсидії.

 

Міф 9. Кажуть, що субсидія не призначається батькам пенсіонерам, в помешканні яких зареєстровані повнолітні діти, які проживають в іншому місці!?
Насправді рішення комісії приймається з урахуванням документу, що підтверджує тимчасову відсутність осіб з числа зареєстрованих. За відсутності документа – на підставі акту обстеження матеріально-побутових умов проживання сім'ї.

 

Міф 10. Кажуть, що сім’я не може претендувати на субсидію, якщо у будь-кого з членів родини у власності є земельний пай!?
Насправді наявність будь-якого майна, в тому числі квартири, трактора, корови, земельних паїв, крім автомобіля з дати випуску якого менше 5 років, НЕ впливає на право отримання субсидії. Під час розрахунку субсидії враховується дохід, що його приносить це майно. Якщо пай не здають в оренду, то й доходу немає.

 

Категорії пільговиків

Код

Найменування категорії пільговика

Стаття закону

% знижки

Закон України «Про статус ветеранів війні, гарантії їх соціального захисту»

1

Учасник бойових дій

Ст.12

75%

2

Учасник війни

Ст.14

50%

3

Член сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни

Ст.15

50%

11

Інвалід війни І групи

Ст.13

100%

12

Інвалід війни 2 групи

Ст.13

100%

13

Інвалід війни 3 групи

Ст.13

100%

20

Особа з особливими заслугами

Ст. 16

100%

22

Батьки померлої особи з особливими заслугами

Ст.16

100%

23

Вдова (вдівець).особи з особливими заслугами

Ст.16

100%

Закон України «Про жертви нацистських переслідувань»

120

Жертви нацистських переслідувань

Ст.6( 1)

75%

121

Жертви нацистських переслідувань - інвалід 1 групи

Ст.6(2)

100%

122

Жертви нацистських переслідувань - інвалід 2 групи

Ст.6(2)

100%

123

Жертви нацистських переслідувань - інвалід 3 групи

Ст.6(2)

100%

124

Жертви нацистських переслідувань

Ст.6(3)

50%

Закон України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні»

26

Вдова (вдівець) особи з особливими трудовими заслугами

Ст.9

100%

30

Особа з особливими трудовими заслугами

Ст.9

100%

32

Батьки померлої особи з особливими трудовими заслугами

Ст.9

100%

Закон України «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні»

100

Реабілітована особа

Ст.6

50%

Закон України «Про соціальний захист дітей війни»

15

Дитина війни

Ст.5

25%

Закон України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист»

90

Ветеран органів внутрішніх справ

Ст.6

50%

91

Вдова (вдівець) ветерана органів внутрішніх справ

Ст.6

50%

80

Ветеран військової служби

Ст.6

50%

81

Вдова (вдівець) ветерана військової служби

Ст.6

50%

98

Ветеран державної пожежної охорони

Ст.6

50%

99

Вдова (вдівець) ветерана державної пожежної охорони

Ст.6

50%

Закони України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про пожежну безпеку», «Про Службу безпеки України», «Про міліцію», «Про прокуратуру», «Про державну службу спеціального зв’язку та захисту інформації в Україні», «Про правові засади цивільного захисту»

83

Член сім`ї військовослужбовця, який загинув, помер, пропав безвісті

Ст.12

50%

86

Дружина (чоловік) військовослужбовця, який пропав безвісті, її (його) діти

Ст.18

50%

87

Батьки військовослужбовця, який загинув, помер або пропав безвісті

Ст.12

50%

88

Інвалід військової служби

Ст.12

50%

95

Пожежник на пенсії

Ст.22

50%

85

Вдова (вдівець) військовослужбовця, її(його) діти

Ст.18

50%

71

Працівник кримінально-виконавчої системи на пенсії

Ст.22

50%

72

Непрацездатний член сім`ї загиблого працівника кримінально - виконавчої системи

Ст.23 ч.5

50%

75

Міліціонер на пенсії

Ст.22

50%

76

Непрацездатний член сім`ї загиблого міліціонера

Ст.23 ч.5

50%

50

Податковий міліціонер на пенсії

Ст.22

50%

51

Непрацездатний член сім`ї загиблого податкового міліціонера

Ст.22

50%

49

Слідчий прокуратури на пенсії

Ст.4 ч.9

50%

130

Ветеран Державної служби спеціального зв`язку

Ст.21

50%

131

Вдова(вдівець) ветерана Державної служби спеціального зв`язку

Ст.21

50%

132

Батьки та члени сім`ї працівника служби спецзв`язку, який загинув (помер), пропав безвісті або став інвалідом

Ст.21

50%

135

Батьки та члени сім`ї працівника цивільного захисту, який загинув (помер), пропав безвісті або став інвалідом

Ст.59

50%

52

Сільський податковий міліціонер на пенсії

Ст.22

100%

53

Непрацездатний член сім`ї загиблого сільського податкового міліціонера

Ст.22

100%

73

Сільський працівник кримінально-виконавчої системи на пенсії

Ст. 22

100%

74

Непрацездатний член сім`ї загиблого сільського працівника кримінально - виконавчої системи

Ст. 3ч.5

100%

77

Сільський міліціонер на пенсії

Ст. 22

100%

78

Непрацездатний член сім`ї загиблого сільського міліціонера

Ст. 3ч.5

100%

Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»

61

Особа (ЧАЕС) - 1 категорія

Ст.20

50%

62

Особа (ЧАЕС) - 2А категорія-ліквідатор

Ст.21

50%

63

Особа (ЧАЕС) - 2Б категорія-потерпілий

Ст.21

50%

66

Дружина (чоловік) (ЧАЕС) померлого громадянина

Ст.20

50%

69

Дитина (ЧАЕС) - інвалід (інвалідність, пов`язана з ЧАЕС)

Ст.30

50%

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань соціального захисту багатодітних сімей»

215

Багатодітна сім’я

Ст.5

50%

Закон України «Про освіту»

40

Сільський педагог на пенсії

Ст.57

100%

Закон України «Основи законодавства України про охорону здоров’я»

43

Сільський медичний працівник на пенсії

Ст.77

100%

Закон України «Про бібліотеки і бібліотечну справу»

41

Сільський бібліотекар на пенсії

Ст.30

100%

Закон України «Про захист рослин»

42

Сільський спеціаліст із захисту рослин на пенсії

Ст.20

100%

 

Заява про призначення житлової субсидії
Відеоролик «Сайт «Teplo.gov.ua»: як отримати субсидію?»